آخرین مطالب

پوری‌حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی:

چرا کاری می‌کنیم بخش خصوصی مخفی زندگی کند یا از ایران برود؟ اقتصاد

چرا کاری می‌کنیم بخش خصوصی مخفی زندگی کند یا از ایران برود؟

  بزرگنمایی:

پوری‌حسینی گفت: با وضع موجود بخش خصوصی می‌گوید من این‌قدر توانِ مالی دارم همان بهتر که مخفیانه زندگی کنم، اگر هم لازم شد و خواستم فعالیت کنم بروم خارج از کشور.

به گزارش خریدار، در شرایط فعلی اقتصاد از یک‌سو نوسانات نرخ ارز و طلا و از سوی دیگر کند شدن روند خصوصی‌سازی، اعتماد بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بنگاه‌های دولتی که در فهرست واگذاری هستند را خدشه‌دار کرده و درنهایت باید در انتظار خروج سرمایه‌ها از کشور باشیم.

میرعلی اشرف پوری‌حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی ضمن تأکید بر شفافیت و دقت هرچه‌تمام‌تر این سازمان در امر واگذاری بنگاه‌های دولتی می‌گوید: من فقط مجری هستم و مجریِ امینی هستم، مجری قاطعی هستم یعنی اجازه نمی‌دهم کسی در اجرای قانون، منویاتش را به ما تزریق کند.

پوری‌حسینی اظهار کرد: نیوتن یک‌جمله‌ای دارد می‌گوید وقتی من کیف‌دستی‌ام را این‌طور تکان می‌دهم همهٔ کُراتِ آسمان تکان می‌خورند، به‌هرحال وقتی‌که در قوانین فیزیک آدم کیف‌دستی‌اش را تکان بدهد کرات تکان می‌خورند، وقتی در سازمان خصوصی‌سازی یک کسی می‌آید سهم می‌خرد و این‌قدر مورد هجمه قرار می‌گیرد و این‌قدر مورد کنکاش قرار می‌گیرد طبیعی است در روند خصوصی‌سازی بی‌تأثیر نیست و نارضایتی او در تمام فضای ذهنی بخش خصوصی تأثیرگذار خواهد بود.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به روند اجرای خصوصی‌سازی در سازمان متبوع خود می‌گوید: اگر رفتار نظام با خریدارانِ سهام دولتی، رفتارِ حساب‌شده‌ای نباشد این چشمه می‌خشکد، اگر یک عده‌ای در بخش خصوصی به دولت، به وزارت اقتصاد و به سازمان خصوصی‌سازی اعتماد می‌کنند، در مزایده شرکت می‌کنند و اعتقاددارند که سازمان خصوصی‌سازی امین آن‌هاست چرا به این اعتماد و اعتقاد خدشه وارد می‌کنیم؟

وی افزود: ما در مرحله مزایده همهٔ پاکت‌ها را در مقابل چشم ‌همه متقاضیان باز می‌کنیم؛ یعنی این‌طور نیست که برویم در یک اتاق دربسته و سربسته، به‌طور مثال زمانی که ما جایگاه‌های سوخت را می‌فروختیم 500 نفر شرکت کرده بودند استان به استان آوردیم و در جلسه نشاندیم. یکی‌یکی پاکت‌ها را در مقابل چشمانِ تمام آن‌ها باز کردیم که ببینند قبلاً باز نشده بود. صورت‌جلسه کردیم، شما یک نفر را پیدا نمی‌کنید که بگوید من نسبت به برگزاری مزایده در سازمان خصوصی‌سازی معترض هستم.

جنس اعتراضات به مزایده‌های خصوصی‌سازی
پوری‌حسینی ادامه داد: البته طبیعی است بازندگان علیه کسی که برنده می‌شود موضع می‌گیرند، اما این‌طور نیست که بگویند مزایده باطل است و تقلب صورت گرفته، اغلب اعتراضات این‌گونه است که می‌گویند قیمت پایه پایین بوده مزایده را به هم بزنید دوباره برگزار کنید که من بتوانم این بار برنده شوم. این دیگر عادتِ کسانی است که در مزایده برنده نمی‌شوند که مجدداً این شانس را برای خودشان تکرار بکنند.

معاون وزیر اقتصاد در ادامه افزود: شرکت‌کنندگان در مزایده‌های سازمان خصوصی‌سازی می‌دانند این سازمان امانت‌دار است، ما در برگزاری مزایده‌هایمان اطلاعات هیچ‌کسی را به کسی ندادیم کاملاً شفاف و سالم مزایده‌ها را برگزار کردیم، اما یک نفر از بخش خصوصی بالا می‌آید برنده هم می‌شود. کاملاً قانونی، قیمت پایه قانونی، آگهی قانونی، مزایده قانونی، ابلاغ برنده قانونی، ابلاغ قرارداد قانونی، الآن من این شرکت را خریدم اگر قرار باشد مدام مزاحم من شوند که اینجا آن‌طوری بوده آنجا آن‌طوری بوده، شاید این‌طوری یا آن‌طوری شود! می‌گویم آقا رهایمان کنید دیگر! به‌جای اینکه به ما کمک کنید و استقبال کنید از اینکه بخش خصوصی می‌آید شانه‌اش را می‌دهد زیر بارِ دولت و می‌گوید دولت تو کنار برو و به کارهای اصلی برس من بارِ تو را حمل می‌کنم به‌جای اینکه استقبال بکنید ما را لِه و خراب می‌کنید!؟ مدام هرروز سؤال! خب بخش خصوصی خسته می‌شود.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برای جذب سرمایه‌های بخش خصوصی به مزایده و خرید بنگاه‌های دولتی چه باید کرد گفت: امیدواریم در یک نگاهِ ملی همهٔ ما از اصل 44 حمایت بکنیم، بخش خصوصی را به این کار تشویق بکنیم و حامی بخش خصوصی باشیم. البته این عرایض من معنایش این نیست که خدایی نکرده اگر کسی پایش را کج گذاشت و دزدی کرد، اختلاس کرد، کارِ خلافی کرد چشممان را ببندیم و بگوییم نه چون تو از دولت سهم خریدی هر کاری دوست داری بکن! نه اگر کسی جرمی مرتکب شده است، متناسب با جرمش سزایش را ببیند، اما اگر جرمی مرتکب نشده است او را اذیت نکنیم و بگذاریم به فعالیتش ادامه بدهد.

فرار سرمایه‌ها و ترس از خصوصی سازی
پوری‌حسینی با اشاره به ارتباط بین انتقادات سال قبل درباره سازمان خصوصی و فرار سرمایه‌ها اظهار کرد: بااینکه ما هدف اصلی این حملات بودیم اما احساس می‌کنم بخش خصوصی هم در این وقایع آسیب دید. امیدواریم در سال 98 این آسیبی که بخش خصوصی دید به حداقل برسد. طبق قانون همهٔ بنگاه‌های گروه یکیِ باقیمانده و همهٔ بنگاه‌های گروه دو که خارج از 20 درصد دولت هستند، باید در فهرست واگذاری قرار بگیرند.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی افزود: آمار در سایت ما وجود دارد، یعنی هر آن چیزی که تا به امروز واگذار نشده که بالغ‌بر 500 عنوان بنگاه است همه در فهرست واگذاری هستند، همه باید واگذار شوند و امیدواریم با تقویت ارکان و باملاحظه‌ای که عزیزان خواهند فرمود ان‌شاءالله امسال هیئت واگذاری باقدرت وارد میدان شود و طبق قانون راه را برای اجرای بهتر اصل 44 باز کند.

وی تأکید کرد: می‌گویند سرمایه بسیار فرّار است، یک‌لحظه احساس ناامنی بکند زود ازآنجا فرار می‌کند، بدیهی است که اگر کسی دوست دارد در کشور خودش سرمایه‌گذاری کند اوضاعی ببیند که فکر کند من این‌قدر توانِ مالی دارم همان بهتر که مخفیانه زندگی کنم، اگر هم لازم شد و خواستم فعالیت کنم بروم خارج از کشور، این برخلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، ما قرار است توانمندیِ داخل کشورمان را گسترش بدهیم نه این‌که آن را تضعیف بکنیم منتها بعضی‌ها از سرِ دلسوزی یک کارهایی می‌کنند که متأسفانه نتیجهٔ عکس حاصل می‌شود.

از اجرای قانون کوتاه نمی‌آیم
معاون وزیر اقتصاد در سازمان خصوصی‌سازی در پایان نقش خود در خصوصی‌سازی را این‌گونه تشریح کرد: درست است که من هدف اصلی انتقادات آقایان بودم و بیشتر من را می‌کوبند، به‌جای اینکه سؤال آن‌ها را هیئت واگذاری جواب بدهد، من جواب می‌دادم. به‌جای اینکه هیئت واگذاری از قیمت دفاع کند، من دفاع می‌کنم، به‌جای اینکه هیئت واگذاری از اهلیت دفاع کند، من دفاع می‌کردم و من به نیابت از هیئت واگذاری دفاع می‌کردم. چون این کارها کارِ من نبود، نه تصویب قیمت پایه کار من است و نه تصویب اهلیت پای من است و نه تصویب شرایط واگذاری، من فقط مجری هستم و مجریِ امینی هستم، مجری قاطعی هستم یعنی اجازه نمی‌دهم کسی در اجرای قانون، منویاتش را به خصوصی‌سازی تزریق کند و ما هم تسلیم شویم بگوییم چشم، نه این کار را نمی‌کنم و قانون را خیلی محکم اجرا می‌کنم؛ اما قانون را کسی دیگر می‌نویسد، قیمت پایه را کسی دیگر می‌نویسد، شرایط را کسی دیگر می‌نویسد من نمی‌نویسم اما من با دقت و حساسیت هرچه‌تمام‌تر آن مصوبه‌ و قانونی را که دارم اجرا می‌کنم و تا پایان محکم از آن دفاع می‌کنم.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

افتتاح شعبه جدید بیمه پارسیان در پایانه بیهقی

بیمه دانا در نمایشگاه فاینکس 2019 بیمه‌نامه صادر می‌کند

تولید در سایپا رونق گرفته است

نخستین کمیته معماری ارزیابی پروژه‌ها در سال 98 برگزار شد

شعب ویژه بانکداری شرکتی در بانک مسکن افزایش پیدا می کند

تنوع محصولات بانک سینا برای مشتریان حقوقی

نکات رئیس کل بانک مرکزی بعد از لغو معافیت های تحریم نفت ایران

تداوم اقدامات بانک مرکزی موجب ثبات بیشتر اقتصاد کشور می شود

«وبصادر» در مسیر سوددهی

سهام بانک صادرات ایران رشد قابل توجهی خواهد داشت

سیستم نظارتی بانک ملی ایران به بالاترین میزان کارایی رسیده است

حمایت ویژه بانک ملی ایران از خوداشتغالی و مشاغل خانگی در سال 97

راه‌اندازی سامانه جامع بانکی مبتنی بر دانش بومی و ملی «امید» در بانک سپه

همراه اول حامی ویژه سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب

مرکز عملیات امنیت شبکه و اطلاعات شرکت پالایش نفت اصفهان در مدار سرویس قرار گرفت

حضور ذوب آهن اصفهان در نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان بغداد

فولاد مبارکه اقدامات مداوم و مؤثری برای حفظ محیط‌زیست انجام داده است

تأکید بر اهمیت اطلاع‌رسانی صحیح و به‌موقع

اولویت تخصیص ارز برای تامین مواد اولیه

انضباط مالی محور اعتماد بانکها به واحدهای تولیدی

تجدید میثاق مدیران و کارکنان بانک توسعه تعاون با آرمان‌های امام خمینی ( ره )

بانک توسعه تعاون با کاهش هزینه عملیاتی به متوسط کارآیی و اثربخشی مطلوب سازمانی دست‌یافته است

بانک سامان 1.200.000.000 تومان جایزه پرداخت می‌کند

ارایه محصولات و خدمات متمایز و ویژه بانک پارسیان در فاینکس 2019

نرخ حق الوکاله بانک ایران زمین در سال 98 اعلام شد

افتتاح 450 طرح اشتغالزایی در خراسان رضوی

رییس کل بیمه مرکزی ج.ا.ا از غرفه شرکت بیمه میهن بازدید کرد

حضور فعال بیمه دانا در نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه

راستی آزمائی صورتهای مالی بیمه معلم با اجرای استاندارد IFRS

کارگاه مشترک آموزشی بیمه البرز و بیمه مرکزی

ابراز رضایت رئیس کل بیمه مرکزی از محصولات بیمه نوین

توزیع کمک‌های بانک‌پاسارگاد در مناطق سیل‌زده استان گلستان

بیمه پارسیان در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه حضوری فعال دارد

مشارک فعال کارکنان بیمه پارسیان در کمپین کمک های نقدی به هموطنان سیل زده

امنیت سرمایه‌گذاری در کشور بر عهده صنعت بیمه است

آخرین وضعیت همکاری‌های بانکی با کنلون بانک چین

اجرای عملیات بازار باز به منظور اجرای سیاست‌های پولی کشور

لزوم تامین مالی بنگاه های بزرگ اقتصادی از طریق بازار سرمایه

رویداد ارائه به سرمایه‌گذار (TrigUp Day) توسط شتابدهنده تریگ‌آپ

توجه ویژه بانک صنعت و معدن به رونق تولید در سال جاری

تامین مالی دو هزار بنگاه اقتصادی با تسهیلات بانک ملی ایران در سال 97

«نقدینگی» و درس همبستگی مردمی در سیل

بانک صادرات ایران سال ٩٨ قطعاً سودآور است

بانک صادرات ایران املاک مازاد خود را به ارزش 5 هزار و 677 میلیارد ریال فروخت

پرداخت تسهیلات اعتباری 95000میلیارد ریالی طی سال گذشته

برآیندهدایت منابع به سمت تولید واقعی منتج به ایجاد اشتغال است

اهدای کمک نقدی بانک رفاه برای تجهیز بیمارستان لبافی نژاد

تسهیل خدمات بانکی برای مشتریان حقوقی با نت بانک شرکتی

دورخیز بانک صادرات ایران برای «جهش بزرگ»

کسب رتبه یک توانگری شرکت بیمه "ما" از بیمه مرکزی ج.ا.ا